Myšlenka Rychlebských stezek se zrodila na jaře roku 2008. Nápad vytvořit síť stezek pro terénní cyklistiku přišel z Walesu, kde už 15 let budují obdobné traily. Chtěli jsme využít jedinečný terén masívu Sokolího vrchu, který tvoří hlavní panoráma Černé Vody a je na spojnici do Lázní Jeseník. Terénní podmínky jsou zde odlišné od zbytku Rychlebských hor či Jeseníků. Množství žulových balvanů, skalek, zatopených lomů, hluboké bukové lesy, to vše vybízí k vyjížďce.
Původní záměr byl vybudovat úplně nové stezky podle současné metodiky. Při jednání s Lesy České republiky ale padla myšlenka zkusit nejdříve zrekonstruovat staré lovecké chodníky. Využilo by se tak dědictví po dávných lesních hospodářích a vtisklo by to stezkám nový smysl. Půl roku práce nám zabralo hledání a mapování starých stezek, které se pomalu ztrácely ve vegetaci. Pomohla nám stará německá mapa z roku 1938, kterou se nám podařilo získat. I tak dalo práci zakreslené stezky najít. Hranice porostů se totiž od války změnily a tak bylo nutné nejdříve najít staré hraniční kameny a podle nich se zorientovat.
Stezky, které jsme našli, byly většinou široké 50 až 80 cm, často zručně skládány z kamene a vedly mnohdy jinak neprostupným terénem. Našli jsme je až na pár úseků v kritickém stavu. Pod nánosem klestu, listí a náletového podrostu už byly téměř neznatelné.
Po zmapování bylo dalším nelehkým úkolem vybrat nejzachovalejší a nejatraktivnější úseky a logicky je pospojovat do prvních ucelených tras. Čemba nám pomohla s přípravou projektu a navrženou trasu jsme konzultovali s Lesní správou Javorník. Díky podpoře, kterou jsme zde našli, jsme se mohli pustit do práce na obnově stezek. Prvních brigád naší crew se účastnili i členové Čemby, která nám v počátcích pomohla i s vyjednáváním s Lesy ČR. V květnu 2009 jsme oficiálně zahájili práce na stezkách pod vlastní hlavičkou Rychlebské stezky o. s. Na stezkách pracuje našich 10 zaměstnanců, které jsme získali díky podpoře Úřadu práce v Jeseníku jako pracovníky na veřejně prospěšné práce. Dále nám příležitostně pomáhá několik dalších přátel a nadšenců. Celkem jde počet lidí, kteří nám někdy pomohli, do několika stovek. Za což všem děkujeme a doufáme, že jejich odměnou bude ten nejlepší bikový zážitek. Naše práce by nebyla možná bez dalších partnerů. Díky finanční pomoci Olomouckého kraje, Lesů České republiky můžeme opravit i ty nejnáročnější pasáže, provozovat tento web a vůbec pracovat na vytvoření kvalitního centra terénní cyklistiky. Na odbornou pomoc jsme si přizvali specialisty na volnočasové aktivity – Katedru rekreologie Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. S přípravou rozvoje pro příští roky nám je nápomocná Jesenická rozvojová o. p. s. Všem patří dík.